Hårdvarukostnader

Hur samordnas rutiner mellan inköp av hårdvara och licenser? Vilken hårdvara bör man välja för att inte vara underlicenserad eller åtminstone förstå att mer licenser bör köpas in? Vad händer när man byter till nästa generation av hårdvara, kommer det att påverka mina licenser. Vi kan hjälpa er att minimera det värsta fallgroparna.

 

Minimera antal leverantörer

Finns det leverantörer som vi kan avstå från pga av olika handlingsalternativ? Med en genomgång av leverantörer så kan en handlingsplan för en migrering tas fram för att minimera antalet leverantörer. Finns det funktionalitet som överlappas av flera leverantörer och då kan säkert någon leverantör strykas. Behövs det alltid ett uppgraderingsavtal och hur ofta kommer en ny utgåva från leverantören. Som kund kan man fundera på hur ofta uppgradering sker på en viss programvara, kan vi avstå något avtal? Vi kan hjälpa er att minimera antalet leverantörer.


Val av rätt hårdvara

Ska man bygga en arkitektur med få stora servers eller många små servers. Valet av rätt hårdvara är helt avgörande för dina framtida licenskostnader. Ska man välja RISC- eller SISC-processor som teknologi? Vad får man mest kraft för minsta kostnaden. Hur påverkas dina licenser pga antalet kärnor växer för varje ny generation processorer? Vi är din rätta partner för att välja din framtida plattform.


Elförbrukning

Elkostnaden för att driva och kyla servrar etc är idag lika hög som investeringen i servrarna. Det finns inget som pekar på att elkostnaden kommer att bli lägre i framtiden utan tvärtom. Den snabba tekniska utvecklingen av processor- och server-teknologin innebär hela tiden en reducering av elkostnaden för samma prestanda. Genom att aktivt analysera serverparkens ålder, elförbrukning, konsolideringsgrad, etc kan nya investeringar ge en återbetalningstid på mindre än 1,5 år.